1146 Budapest Thököly út 137. Előjegyzés: (+36) 1 700 4411
HealthFlex

Gyermekgyógyászati Központ

×
  • Rólunk
    • A Medikids
    • Munkatársaink
    • Fotók, hangulatképek
    • Videók
    • Médiamegjelenések
    • Visszajelzés, elégedettség
    • Programok
    • Partnereink
    • Betegjogok
    • Adatvédelem
    • Álláslehetőségek
  • Rendeléseink
  • Szakembereink
  • Áraink
  • Elérhetőségek
  • Kisokos
  • Blog
  • English

Nincs ok pánikra, nem fenyeget a Zika Magyarországon!

Nincs ok pánikra, nem fenyeget a Zika Magyarországon!
Aedes aegyptifertőző betegségekinfektológiakoreai szúnyogzika

Zika-lázzal fenyegető címek jelentek meg a napokban a hazai sajtóban, annak kapcsán, hogy Pécsről és térségéből arról számoltak be, a Magyarországon tavaly felbukkant koreai szúnyogok (Aedes koreicus) nem pusztán remekül túlélték a hideg magyar telet, de egyre inkább terjeszkednek is.

„A tigrisszúnyoggal és az ázsiai bozótszúnyoggal együtt a koreai szúnyog is több egzotikus betegség hordozója lehet”, „a helyzet aggasztó” – áll több tudósításban. Különböző híradások beszámolói szerint

  • „Zika-vírust terjesztő szúnyog jelent meg Pécs környékén” (HírTV)
  • „a koreai szúnyog komoly betegségeket is terjeszthet, köztük a szívférgességet, egy agyvelőgyulladásos betegséget, a japán encephalitist, a Nyugat-nílusi lázat és a zika kórokozóját is” (HVG),
  • „baj van: áttelelt a Zikát hordozó koreai szúnyog Magyarországon, (…) ezzel pedig potenciálisan megnő a hazánkban eddig ismeretlen betegségek felbukkanása is” (hu);
  • “a Pécsett felfedezett, halálos betegséget terjesztő szúnyogfaj túlélte a telet és szaporodik”. (Blikk)

koreai szúnyog - riogatás a sajtóban

 

Több médiafelületen annak ellenére pánik-szalagcímek jelentek meg, hogy azt a Pécsi Egyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa, Kemenesi Gábor virológus is leszögezte, semmit sem tudni arról, hogy magyarországi körülmények között is képes-e a szúnyog rettegett betegségeket hordozni vagy sem. A fertőzés terjesztésének alapja az, hogy valaki behurcolja a betegséget, őt megcsípje egy hordozásra képes “hazai” szúnyog, majd a kórokozó jelentős mértékben elterjedjen a szúnyogok között, így a koreai szúnyog egyelőre elméleti, potenciális vírushordozó – állította a szakember.

A híradások azt az Egészségügyi Világszervezet által kiadott irányelvet is idézik, mely szerint ahol az Aedes-fajok jelen vannak Európában, ott közepes vagy magas a Zika-vírus felbukkanásának esélye.

Ez így azonban nem pontos – hívja fel a figelmet dr. Kulcsár Andrea infektológus főorvos, védőoltási tanácsadó, a Medikids Gyermekgyógyászati Központ munkatársa.

dr kulcsár andrea

Noha több Aedes-faj is potenciális kórokozóként van számontartva, a WHO tájékoztatása alapján, önállóan csak az Aedes aegypti bizonyult képesnek Zika-vírus járványt fenntartani (WHO irányelvek, 2017. márciusi update). Mivel Aedes aegypti még a kontinentális Európában sincs, ezért nem reális a magyarországi Zika-járvánnyal riogatni. Természetesen, a felkészülés, az Aedes szúnyogfajok vizsgálata, folyamatos surveillance szükséges, de a jelenlegi helyzet nem jelent mást, mint a szakemberek figyelmének felhívása a vektorok követésének fontosságára – mondja orvos szakértőnk, dr. Bognár Zsófia infektológus és dr. Zöldi Viktor biológus véleményével egybehangzóan.

Az Aedes koreicus mellett két másik invazívnak tekintett szúnyogfajt is begyűjtöttek az utóbbi 1-2 évben Magyarország dél-nyugati, határmenti területeiről: a koreicust a Pécsi Egyetem munkatársai, az Aedes albopictust és az Aedes japonicust pedig az Országos Epidemiológiai Központ kutatói fogták be. A három közül az albopictus a potenciálisan leginkább veszélyes, illetve a japonicus a leginkább (bár még így is nagyon korlátozottan) elterjedt – idézi dr. Zöldi Viktor biológust orvos szakértőnk.

“Tehát nem hogy pánikra nincs ok, de ijedelemre sincs, a Zikával való riogatás pedig teljes irreális”

– szögezi le dr. Kulcsár Andrea.

Rémhírek és riadalom helyett szakszerű és naprakész információkkal szolgál az ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) tanulmánya –  hívja fel figyelmet orvosunk.

 

Amit a koreai szúnyog magyarországi jelenlétéről egyelőre tudunk:

  • több EU országban évek óta jelen van, Magyarországon is megtelepedett, először Baranya megyében észleltük a jelenlétét;
  • kiválóan bírja a nagy hideget és a szárazságot, kifejezetten ellenálló;
  • ellentétben a honos fajokkal, nappal aktív;
  • szeret az ember közelében élni (nem repül egy-kétszáz méternél távolabb a házaktól);
  • táplálkozása céljából kifejezetten előnyben részesíti az emberi vért;
  • a szúnyog jelenléte nem jelenti a fertőzés jelenlétét a fellelés helyén;
  • Zika-vírus terjesztését eddig nem igazolták Aedes koreicus fajban;
  • Japán encephalitis vírus vektora (betegséget Japánban, Ázsiában, Oroszországban okoz).

 


Korábban írtuk:

 

Zika láz: van-e okunk az aggodalomra?

dr. oszvald ákos

Egy szúnyogcsípés, amelytől retteg a fél világ: a meleg égövi országokban különösen a várandós kismamákra, illetve gyermekekre jelent veszélyt a Zika láz. Várandós nők meleg égövi országokba ne utazzanak – javasolja a szakértő. Idehaza azonban gyakorlatilag nem kell tartanunk a fertőzéstől – világított rá a Medikids Gyermekgyógyászati Központ és a Genium Családtervezési Központ kérésére dr. Osvald Ákos infektológust, a trópusi betegségek elismert és világlátott magyar szakértője.

 

 

Mi okozza a Zika lázat?

A Zika vírus a Flavivírusok családjába tartozó vírus, ugyanebbe a víruscsaládba tartozik egyebek között a médiából jól ismert sárgaláz és a Dengue-láz vírusa is. Már a múlt század közepén leírták, de csak az utóbbi hónapokban került a figyelem középpontjába a Dél- és Közép-Amerikában zajló járvány miatt. Korábban igazán jelentős járványt nem okozott.

Hol fordul elő?

Természetes rezervoárjai különböző majomfajok és az ember, vektorai az Aedes nemzetségbe tartozó szúnyogok. Ezért előfordulása is — a Dengue-lázhoz hasonlóan — a meleg égövi országokra korlátozódik, ahol a vektorszúnyogok életkörülményei ideálisak. A jelenlegi járvány kialakulását is elsősorban a vektorszúnyogok egyre növekvő elterjedésével hozzák kapcsolatba.

Aedes aegipty vektorszúnyog előfordulása a Földön (kék= nem fordul elő, vörös= leggyakoribb előfordulás). Forrás: wikipedia.org

Zika–vírus előfordulása világszerte 2016. januárjában. Forrás: CDC (Centers for Deasease Control and Prevention)

 

Milyen betegséget okoz?

Legtöbbször enyhe, magától gyógyuló, 4-7 napig tartó lázas, kiütéses betegséget okoz. Legfőbb tünetei az arcon kezdődő és a törzsre továbbterjedő kiütés, láz, ízületi- és izomfájdalom, kötőhártya belövelltség, fejfájás. A betegség kezelésére nincs célzott terápia, csak általános fájdalom-, és lázcsillapítás, folyadékpótlás szükséges. Megelőzésére egyelőre nem áll rendelkezésre védőoltás.

Elkaphatom-e a Zika lázat Magyarországon?

Nem. Bár ismertek már Európába behurcolt esetek, azok helyi terjedésére megfelelő klimatikus viszonyok híján még a nyári hónapokban sem kell számítani, mivel a vírusnak legalább 10 napos inkubáció szükséges a vektorfajban.

A vírus hordozója: Aedes egypti
Forrás: Universal History Archive/UIG; http://www.npr.org/

 

Hol kaphatom el mégis?

Jelenleg a járvány fókusza Közép-Amerikára és a Karib-térségre korlátozódik, bár a Zöldfoki-szigetekről is jelentettek eseteket, és korábbi járványgóc Francia Polinéziában is előfordult. Tehát ezekben a régiókban van lehetőség fertőződésre.

Zika-vírus eddig jelentett elterjedtsége, 2016. január. Forrás: http://www.cdc.gov/zika/geo/)

 

Miért idegesek a járványügyi hatóságok?

Mert Brazíliában a terhesség első-második trimeszterében átvészelt Zika-lázzal kapcsolatosan a magzati microcephália (értelmi fogyatékossággal járó kisfejűség) esetek halmozódását észlelték, 1,5 év alatt közel 4000 esetben! Úgy tűnik, hogy a vírus a fertőzés során átjut a méhlepényen, és a magzatvízben való nagymértékű elszaporodás révén a magzat idegrendszerének fejlődési rendellenességét okozhatja. Ezért a régió több országában figyelmeztették a nőket, hogy a járvány megfékezéséig ne essenek teherbe.

A Zika vírus által okozott tünetek. Forrás: extra.globo.com, Reuters

 

Milyen megelőzési lehetőségeik vannak az utazóknak?

A fertőződés valószínűsége kicsi: az utazók becsült havi morbiditása (megbetegedési arány) a Dengue-lázhoz hasonlóan 1-2% lehet. Ez a valószínűség tovább csökkenthető a vektor ellen való hatékony védekezéssel (szúnyogriasztó, zárt öltözék, illetve szúnyogháló használata).

A terhesek utazása a járványos régióba nem javasolt (a terhesség egyéb betegségek, pl. a malária vonatkozásában amúgy is kockázati tényező). Amennyiben mégis utazunk, kiemelten ügyeljünk a szúnyogok elleni védekezésre. Megbetegedés esetén pedig fontos lesz a terhesgondozás során a potenciális magzati károsodások monitorozása is.

© Genium Egészségügyi, Diagnosztikai és Családtervezési Központ
© Medikids Első Magán Gyermekgyógyászati Központ
2016. január

 

 

Medikids Blog

  • Hasmenés csecsemő- és gyermekkorban

    A csecsemőknél, kisgyermekeknél jelentkező hasmenés oka lehet fertőzés, gyomorrontás, illetve...

  • Nem veszélytelen kacsával pancsolni

    Tele vannak baktériummal, akár fertőzéseket is terjeszthetnek a gyerekek kedvenc...

  • Még a kullancsinvázió előtt érdemes beoltatni magunkat

    Érdemes oltással védekezni a kullancsok ellen, hiszen a kullancsnak már...

  • Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjra jelölték a Medikids két orvosát

    Dr. Filiczki Gabriella gyermekneurológust és dr. Külkey Orsolya csecsemő- és...

  • Dr. Novák Hunor és dr. Kulcsár Andrea a védőoltásokról

    Dr. Novák Hunor közismert evidence-based gyermekorvos a Medikidsben beszélgetett dr....

  • Agyhártyagyulladás: 8 tünet, amelyet minden szülőnek ismernie kell

    Az agyhártyagyulladás (meningitis) a központi idegrendszert körülvevő hártya gyulladásos megbetegedése,...

Pillanatképek a Medikidsből

logo

Medikids

Gyermekgyógyászati Központ

(+36) 1 700 4411

medikids@medikids.hu

1146 Budapest, Thököly út 137.

A Medikids Gyermekgyógyászati Központban a legtöbb járóbeteg gyermekorvosi rendelést, gyermekgyógyászati szolgáltatást egy helyen találja meg. A személyre szabott ellátásról képzett, odaadó szakemberek gondoskodnak. Váró- és játszószoba, korszerű rendelők, és nincs rohanás: vizsgálati időink biztosítják, hogy jusson idő minden kérdés megválaszolására.

Nyitva tartás

Hétfő-péntek: 8-20 óra
Szombat: 8-14 óra

  • Hasmenés csecsemő- és gyermekkorban

    A csecsemőknél, kisgyermekeknél jelentkező hasmenés oka lehet fertőzés, gyomorrontás, illetve...

  • Nem veszélytelen kacsával pancsolni

    Tele vannak baktériummal, akár fertőzéseket is terjeszthetnek a gyerekek kedvenc...

  • Még a kullancsinvázió előtt érdemes beoltatni magunkat

    Érdemes oltással védekezni a kullancsok ellen, hiszen a kullancsnak már...

  • Szent-Györgyi Albert Orvosi Díjra jelölték a Medikids két orvosát

    Dr. Filiczki Gabriella gyermekneurológust és dr. Külkey Orsolya csecsemő- és...

Oldalunk sütiket (cookie-kat) használ, melyek információkat szolgáltatnak számunkra a felhasználó oldallátogatási szokásairól. Oldalunk igénybe vételével, annak böngészésével ön beleegyezik a cookie-k használatába.
Medikids ©2018
Impresszum
Jogi nyilatkozat, adatvédelem